71 G. Delvecchio PES 2009
| Name | G. Delvecchio |
|---|---|
| ID | 33083 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 40 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
69
Defence
86
Body Balance
81
Stamina
77
Top Speed
71
Acceleration
78
Response
73
Agility
77
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
81
Shot Power
68
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
75
Swerve
82
Header
79
Jump
77
Technique
72
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- Covering
| Name | G. Delvecchio |
|---|---|
| ID | 33083 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 40 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
