72 G. Denis PES 2009
| Name | G. Denis |
|---|---|
| Full Name | Germán Denis |
| ID | 37531 |
| Nationality | Argentina |
| Club | S.S.C. Napoli |
| National Team | Argentina |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
38
Defence
78
Body Balance
77
Stamina
81
Top Speed
78
Acceleration
85
Response
75
Agility
75
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
76
Shot Power
83
Shot Technique
52
Free Kick Accuracy
50
Swerve
77
Header
80
Jump
75
Technique
88
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Scoring
- Defensive Positioning
| Name | G. Denis |
|---|---|
| Full Name | Germán Denis |
| ID | 37531 |
| Nationality | Argentina |
| Club | S.S.C. Napoli |
| National Team | Argentina |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

