89 G. Milito PES 2008
| Name | G. Milito |
|---|---|
| Full Name | Gabriel Milito |
| ID | 5872 |
| Nationality | Argentina |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Argentina |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 176cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
88
Defence
83
Body Balance
81
Stamina
83
Top Speed
81
Acceleration
83
Response
79
Agility
72
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
83
Shot Power
67
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
70
Swerve
80
Header
94
Jump
77
Technique
65
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
- Defensive Control
| Name | G. Milito |
|---|---|
| Full Name | Gabriel Milito |
| ID | 5872 |
| Nationality | Argentina |
| Club | F.C. Barcelona |
| National Team | Argentina |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 176cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 12 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

