60 Gaitan PES 2009
| Name | Gaitan |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Gaitán |
| ID | 37505 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
35
Defence
65
Body Balance
74
Stamina
74
Top Speed
78
Acceleration
69
Response
78
Agility
78
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
73
Shot Power
62
Shot Technique
69
Free Kick Accuracy
68
Swerve
61
Header
72
Jump
75
Technique
69
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
60
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Gaitan |
|---|---|
| Full Name | Nicolás Gaitán |
| ID | 37505 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 173cm |
| Weight | 67kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
