66 Galloppa PES 2008
| Name | Galloppa |
|---|---|
| Full Name | Daniele Galloppa |
| ID | 34964 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
53
Defence
70
Body Balance
75
Stamina
75
Top Speed
73
Acceleration
68
Response
74
Agility
78
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
76
Shot Power
65
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
72
Swerve
65
Header
67
Jump
78
Technique
67
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Galloppa |
|---|---|
| Full Name | Daniele Galloppa |
| ID | 34964 |
| Nationality | Italy |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
