70 Gassama PES 2009
| Name | Gassama |
|---|---|
| Full Name | Lamine Gassama |
| ID | 38738 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique Lyonnais |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 32 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
53
Defence
69
Body Balance
75
Stamina
90
Top Speed
80
Acceleration
66
Response
78
Agility
68
Dribble Accuracy
88
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
75
Shot Power
57
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
55
Swerve
67
Header
75
Jump
69
Technique
75
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
63
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Gassama |
|---|---|
| Full Name | Lamine Gassama |
| ID | 38738 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique Lyonnais |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 18 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 181cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 32 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
