60 George PES 2008
| Name | George |
|---|---|
| Full Name | Leroy George |
| ID | 36956 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Utrecht |
| National Team | None |
| Position | WF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 41 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
38
Defence
72
Body Balance
80
Stamina
76
Top Speed
75
Acceleration
70
Response
73
Agility
72
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
74
Shot Power
69
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
66
Swerve
65
Header
73
Jump
72
Technique
70
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | George |
|---|---|
| Full Name | Leroy George |
| ID | 36956 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | FC Utrecht |
| National Team | None |
| Position | WF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 41 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
