67 Gibson PES 2009
| Name | Gibson |
|---|---|
| Full Name | Darron Gibson |
| ID | 33706 |
| Nationality | Ireland |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
60
Defence
76
Body Balance
78
Stamina
74
Top Speed
72
Acceleration
70
Response
71
Agility
72
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
76
Shot Power
61
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
71
Header
73
Jump
75
Technique
60
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Gibson |
|---|---|
| Full Name | Darron Gibson |
| ID | 33706 |
| Nationality | Ireland |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
