87 Giggs PES 2009
| Name | Giggs |
|---|---|
| Full Name | Ryan Giggs |
| ID | 793 |
| Nationality | Wales |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
84
Attack
51
Defence
74
Body Balance
77
Stamina
77
Top Speed
78
Acceleration
78
Response
80
Agility
92
Dribble Accuracy
84
Dribble Speed
85
Short Pass Accuracy
86
Short Pass Speed
90
Long Pass Accuracy
86
Long Pass Speed
82
Shot Accuracy
84
Shot Power
80
Shot Technique
81
Free Kick Accuracy
88
Swerve
74
Header
73
Jump
89
Technique
85
Aggression
77
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Side
- Outside of the Boot
| Name | Giggs |
|---|---|
| Full Name | Ryan Giggs |
| ID | 793 |
| Nationality | Wales |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 34 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 180cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
