72 Gilberto Silva PES 2009
| Name | Gilberto Silva |
|---|---|
| Full Name | Gilberto Silva |
| ID | 3757 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Panathinaikos |
| National Team | Brazil |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 15 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
81
Defence
82
Body Balance
82
Stamina
74
Top Speed
74
Acceleration
78
Response
71
Agility
76
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
80
Shot Power
71
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
61
Swerve
83
Header
84
Jump
82
Technique
70
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
85
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Centre
- Marking
- Covering
| Name | Gilberto Silva |
|---|---|
| Full Name | Gilberto Silva |
| ID | 3757 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Panathinaikos |
| National Team | Brazil |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 15 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

