89 Given PES 2008
| Name | Given |
|---|---|
| Full Name | Shay Given |
| ID | 1951 |
| Nationality | Ireland |
| Club | Newcastle United |
| National Team | Ireland |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
95
Defence
82
Body Balance
70
Stamina
65
Top Speed
72
Acceleration
96
Response
73
Agility
58
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
59
Short Pass Accuracy
59
Short Pass Speed
64
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
83
Shot Power
40
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
41
Swerve
42
Header
82
Jump
55
Technique
66
Aggression
78
Mentality
93
GK Skills
75
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- 1-on-1 Stopper
| Name | Given |
|---|---|
| Full Name | Shay Given |
| ID | 1951 |
| Nationality | Ireland |
| Club | Newcastle United |
| National Team | Ireland |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

