70 Gosso PES 2009
| Name | Gosso |
|---|---|
| Full Name | Jean-Jacques Gosso |
| ID | 38510 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | AS Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
68
Defence
78
Body Balance
86
Stamina
81
Top Speed
80
Acceleration
80
Response
75
Agility
77
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
66
Shot Accuracy
78
Shot Power
60
Shot Technique
61
Free Kick Accuracy
55
Swerve
68
Header
79
Jump
74
Technique
68
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
| Name | Gosso |
|---|---|
| Full Name | Jean-Jacques Gosso |
| ID | 38510 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | AS Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 19 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
