71 Gourcuff PES 2008
| Name | Gourcuff |
|---|---|
| Full Name | Yoann Gourcuff |
| ID | 9418 |
| Nationality | France |
| Club | AC Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
58
Defence
72
Body Balance
80
Stamina
85
Top Speed
75
Acceleration
74
Response
78
Agility
78
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
76
Shot Power
68
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
76
Swerve
76
Header
76
Jump
83
Technique
76
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
- Passing
| Name | Gourcuff |
|---|---|
| Full Name | Yoann Gourcuff |
| ID | 9418 |
| Nationality | France |
| Club | AC Milan |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
