63 Grassi PES 2010
| Name | Grassi |
|---|---|
| Full Name | Alberto Grassi |
| ID | 40677 |
| Nationality | Italy |
| Club | Aberdeen |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
59
Defence
74
Body Balance
79
Stamina
76
Top Speed
70
Acceleration
68
Response
67
Agility
72
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
77
Shot Power
62
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
71
Swerve
73
Header
74
Jump
70
Technique
68
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
61
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Grassi |
|---|---|
| Full Name | Alberto Grassi |
| ID | 40677 |
| Nationality | Italy |
| Club | Aberdeen |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 186cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
