74 Grimi PES 2008
| Name | Grimi |
|---|---|
| Full Name | Leandro Grimi |
| ID | 35483 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
59
Defence
67
Body Balance
86
Stamina
78
Top Speed
85
Acceleration
71
Response
79
Agility
76
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
73
Shot Power
66
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
67
Swerve
65
Header
72
Jump
77
Technique
72
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Grimi |
|---|---|
| Full Name | Leandro Grimi |
| ID | 35483 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Siena |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
