83 Grosso PES 2010
| Name | Grosso |
|---|---|
| ID | 4389 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 190cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
68
Defence
81
Body Balance
87
Stamina
78
Top Speed
73
Acceleration
75
Response
73
Agility
78
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
83
Shot Power
72
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
83
Swerve
72
Header
72
Jump
78
Technique
75
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- P09 Early Cross
| Name | Grosso |
|---|---|
| ID | 4389 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 190cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 6 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

