72 Guberti PES 2010
| Name | Guberti |
|---|---|
| Full Name | Stefano Guberti |
| ID | 34774 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
59
Defence
73
Body Balance
81
Stamina
78
Top Speed
78
Acceleration
78
Response
78
Agility
78
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
79
Shot Power
73
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
70
Swerve
72
Header
75
Jump
77
Technique
77
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Guberti |
|---|---|
| Full Name | Stefano Guberti |
| ID | 34774 |
| Nationality | Italy |
| Club | U.C. Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
