74 Gustavo Nery PES 2009
| Name | Gustavo Nery |
|---|---|
| ID | 6360 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
67
Defence
78
Body Balance
88
Stamina
79
Top Speed
81
Acceleration
73
Response
80
Agility
79
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
83
Shot Power
68
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
75
Swerve
76
Header
78
Jump
80
Technique
75
Aggression
70
Mentality
65
GK Skills
80
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Long Throw
| Name | Gustavo Nery |
|---|---|
| ID | 6360 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 16 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
