62 H.Drost PES 2008
| Name | H.Drost |
|---|---|
| Full Name | Henrico Drost |
| ID | 30072 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
69
Defence
75
Body Balance
70
Stamina
76
Top Speed
72
Acceleration
65
Response
69
Agility
67
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
54
Shot Accuracy
74
Shot Power
52
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
66
Swerve
65
Header
74
Jump
70
Technique
65
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | H.Drost |
|---|---|
| Full Name | Henrico Drost |
| ID | 30072 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
