84 Heitinga PES 2008
| Name | Heitinga |
|---|---|
| Full Name | John Heitinga |
| ID | 3577 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | Netherlands |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
79
Defence
80
Body Balance
80
Stamina
84
Top Speed
79
Acceleration
82
Response
78
Agility
76
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
84
Long Pass Accuracy
87
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
84
Shot Power
68
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
66
Swerve
81
Header
82
Jump
81
Technique
70
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Sliding Tackle
- Defensive Control
| Name | Heitinga |
|---|---|
| Full Name | John Heitinga |
| ID | 3577 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Ajax |
| National Team | Netherlands |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

