67 Higginbotham PES 2010
| Name | Higginbotham |
|---|---|
| ID | 7208 |
| Nationality | England |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
59
Attack
75
Defence
81
Body Balance
79
Stamina
74
Top Speed
68
Acceleration
72
Response
69
Agility
67
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
81
Shot Power
68
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
70
Swerve
79
Header
80
Jump
68
Technique
68
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Higginbotham |
|---|---|
| ID | 7208 |
| Nationality | England |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
| Shirt Number | 3 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
