78 Higore (Higuita) PES 2009
| Name | Higore |
|---|---|
| Real Name | Higuita |
| ID | 72636 |
| Real ID | 7100 |
| Nationality | Colombia |
| Club | Portugal |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 1408 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
50
Attack
78
Defence
78
Body Balance
58
Stamina
67
Top Speed
70
Acceleration
90
Response
80
Agility
65
Dribble Accuracy
58
Dribble Speed
63
Short Pass Accuracy
58
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
64
Long Pass Speed
50
Shot Accuracy
79
Shot Power
58
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
58
Swerve
49
Header
83
Jump
70
Technique
68
Aggression
76
Mentality
76
GK Skills
74
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Tactical Dribbling
- Penalties
- Outside of the Boot
- Penalty Stopper
| Name | Higore |
|---|---|
| Real Name | Higuita |
| ID | 72636 |
| Real ID | 7100 |
| Nationality | Colombia |
| Club | Portugal |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 176cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 1408 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
