72 Huseyin Cimsir PES 2008
| Name | Huseyin Cimsir |
|---|---|
| ID | 30184 |
| Nationality | Turkey |
| Club | Free Agent |
| National Team | Turkey |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
64
Attack
67
Defence
83
Body Balance
75
Stamina
80
Top Speed
74
Acceleration
75
Response
72
Agility
76
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
82
Shot Power
67
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
62
Swerve
75
Header
74
Jump
75
Technique
63
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Sliding Tackle
| Name | Huseyin Cimsir |
|---|---|
| ID | 30184 |
| Nationality | Turkey |
| Club | Free Agent |
| National Team | Turkey |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 187cm |
| Weight | 82kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
