58 I. Kalu PES 2008
| Name | I. Kalu |
|---|---|
| ID | 37161 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
33
Defence
67
Body Balance
83
Stamina
74
Top Speed
81
Acceleration
70
Response
80
Agility
74
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
63
Short Pass Speed
63
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
73
Shot Power
75
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
60
Swerve
66
Header
79
Jump
74
Technique
72
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | I. Kalu |
|---|---|
| ID | 37161 |
| Nationality | Nigeria |
| Club | Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 22 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
