80 Insua PES 2010
| Name | Insua |
|---|---|
| Full Name | Federico InsĂșa |
| ID | 7496 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
43
Defence
73
Body Balance
73
Stamina
80
Top Speed
83
Acceleration
69
Response
85
Agility
88
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
79
Shot Power
78
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
79
Swerve
69
Header
72
Jump
85
Technique
76
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
52
Team Work
5
Condition
Skills
- S02 Passer
- S06 Outside Curve
- S16 One-Footed Roulette
- Dribbling
- Tactical Dribbling
| Name | Insua |
|---|---|
| Full Name | Federico InsĂșa |
| ID | 7496 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 179cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 11 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
