82 Ivan Cordoba PES 2009
| Name | Ivan Cordoba |
|---|---|
| ID | 1600 |
| Nationality | Colombia |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 2 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
57
Attack
85
Defence
78
Body Balance
81
Stamina
87
Top Speed
96
Acceleration
86
Response
86
Agility
73
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
55
Shot Accuracy
73
Shot Power
59
Shot Technique
59
Free Kick Accuracy
62
Swerve
78
Header
99
Jump
75
Technique
62
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Covering
| Name | Ivan Cordoba |
|---|---|
| ID | 1600 |
| Nationality | Colombia |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 32 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 2 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
