64 J. C. Cáceres PES 2008
| Name | J. C. Cáceres |
|---|---|
| ID | 5853 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Paraguay |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 80kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
84
Defence
81
Body Balance
71
Stamina
83
Top Speed
74
Acceleration
80
Response
76
Agility
65
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
65
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
57
Shot Accuracy
70
Shot Power
66
Shot Technique
57
Free Kick Accuracy
54
Swerve
75
Header
81
Jump
69
Technique
54
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Centre
- Covering
| Name | J. C. Cáceres |
|---|---|
| ID | 5853 |
| Nationality | Paraguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Paraguay |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 80kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
