66 J. Phillips PES 2009
| Name | J. Phillips |
|---|---|
| ID | 38611 |
| Nationality | England |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 168cm |
| Weight | 62kg |
| Shirt Number | 36 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
44
Defence
67
Body Balance
77
Stamina
77
Top Speed
80
Acceleration
71
Response
82
Agility
75
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
68
Short Pass Accuracy
64
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
75
Shot Power
68
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
71
Swerve
59
Header
72
Jump
74
Technique
77
Aggression
64
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | J. Phillips |
|---|---|
| ID | 38611 |
| Nationality | England |
| Club | The Potteries |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 168cm |
| Weight | 62kg |
| Shirt Number | 36 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
