71 Javi Ruiz PES 2010
| Name | Javi Ruiz |
|---|---|
| ID | 37362 |
| Nationality | Spain |
| Club | R.C.D. Espanyol |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 13 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
71
Defence
77
Body Balance
58
Stamina
64
Top Speed
60
Acceleration
78
Response
64
Agility
50
Dribble Accuracy
51
Dribble Speed
51
Short Pass Accuracy
52
Short Pass Speed
53
Long Pass Accuracy
64
Long Pass Speed
41
Shot Accuracy
74
Shot Power
40
Shot Technique
41
Free Kick Accuracy
42
Swerve
41
Header
77
Jump
48
Technique
60
Aggression
66
Mentality
75
GK Skills
60
Team Work
3
Condition
Skills
| Name | Javi Ruiz |
|---|---|
| ID | 37362 |
| Nationality | Spain |
| Club | R.C.D. Espanyol |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 13 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
