83 Javier Zanetti PES 2010
| Name | Javier Zanetti |
|---|---|
| Full Name | Javier Zanetti |
| ID | 1737 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 4 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
71
Defence
86
Body Balance
84
Stamina
82
Top Speed
81
Acceleration
82
Response
78
Agility
84
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
82
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
85
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
82
Shot Power
62
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
77
Swerve
72
Header
73
Jump
80
Technique
71
Aggression
89
Mentality
50
GK Skills
92
Team Work
8
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- S07 Man Marking
- Dribbling
| Name | Javier Zanetti |
|---|---|
| Full Name | Javier Zanetti |
| ID | 1737 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Inter |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 36 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 4 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
