63 Jordi Alba PES 2010
| Name | Jordi Alba |
|---|---|
| Full Name | Jordi Alba |
| ID | 40425 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia C.F. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 170cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
40
Defence
67
Body Balance
75
Stamina
78
Top Speed
83
Acceleration
68
Response
84
Agility
80
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
69
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
69
Shot Power
68
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
65
Swerve
63
Header
68
Jump
74
Technique
74
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Jordi Alba |
|---|---|
| Full Name | Jordi Alba |
| ID | 40425 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia C.F. |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 170cm |
| Weight | 69kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
