66 Juan Valera PES 2008
| Name | Juan Valera |
|---|---|
| Full Name | Juan Valera Espín |
| ID | 7287 |
| Nationality | Spain |
| Club | Atlético de Madrid |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 23 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
58
Defence
72
Body Balance
81
Stamina
76
Top Speed
74
Acceleration
71
Response
67
Agility
71
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
81
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
72
Shot Power
66
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
72
Swerve
64
Header
71
Jump
70
Technique
76
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Juan Valera |
|---|---|
| Full Name | Juan Valera Espín |
| ID | 7287 |
| Nationality | Spain |
| Club | Atlético de Madrid |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 23 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
