72 Kalinic PES 2010
| Name | Kalinic |
|---|---|
| Full Name | Nikola Kalinic |
| ID | 39231 |
| Nationality | Croatia |
| Club | Lancashire |
| National Team | Croatia |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
33
Defence
83
Body Balance
78
Stamina
79
Top Speed
75
Acceleration
80
Response
73
Agility
75
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
65
Short Pass Speed
67
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
78
Shot Power
80
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
67
Swerve
82
Header
77
Jump
76
Technique
80
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
4
Condition
Skills
- S04 PK Taker
- Post Player
| Name | Kalinic |
|---|---|
| Full Name | Nikola Kalinic |
| ID | 39231 |
| Nationality | Croatia |
| Club | Lancashire |
| National Team | Croatia |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 187cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

