75 Kallon PES 2008
| Name | Kallon |
|---|---|
| ID | 2599 |
| Nationality | Sierra Leone |
| Club | A.S. Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
55
Defence
73
Body Balance
82
Stamina
87
Top Speed
81
Acceleration
83
Response
83
Agility
75
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
77
Shot Accuracy
78
Shot Power
85
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
70
Swerve
76
Header
82
Jump
83
Technique
72
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Side
| Name | Kallon |
|---|---|
| ID | 2599 |
| Nationality | Sierra Leone |
| Club | A.S. Monaco FC |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 71kg |
| Shirt Number | 8 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
