76 Kalou PES 2009
| Name | Kalou |
|---|---|
| ID | 2107 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
45
Defence
72
Body Balance
78
Stamina
83
Top Speed
82
Acceleration
73
Response
84
Agility
89
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
78
Shot Accuracy
77
Shot Power
75
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
70
Swerve
68
Header
83
Jump
88
Technique
82
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Outside of the Boot
| Name | Kalou |
|---|---|
| ID | 2107 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | SC Heerenveen |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 21 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
