76 Karnezis PES 2009
| Name | Karnezis |
|---|---|
| Full Name | Orestis Karnezis |
| ID | 36857 |
| Nationality | Greece |
| Club | Panathinaikos |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
83
Body Balance
58
Stamina
65
Top Speed
66
Acceleration
84
Response
65
Agility
56
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
54
Short Pass Accuracy
55
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
77
Shot Power
45
Shot Technique
40
Free Kick Accuracy
45
Swerve
45
Header
77
Jump
50
Technique
58
Aggression
68
Mentality
78
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Karnezis |
|---|---|
| Full Name | Orestis Karnezis |
| ID | 36857 |
| Nationality | Greece |
| Club | Panathinaikos |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 33 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
