75 Katsouranis PES 2008
| Name | Katsouranis |
|---|---|
| Full Name | Kostas Katsouranis |
| ID | 7012 |
| Nationality | Greece |
| Club | SL Benfica |
| National Team | Greece |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
70
Defence
77
Body Balance
74
Stamina
84
Top Speed
73
Acceleration
76
Response
72
Agility
80
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
87
Shot Power
72
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
68
Swerve
77
Header
75
Jump
83
Technique
69
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
74
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Katsouranis |
|---|---|
| Full Name | Kostas Katsouranis |
| ID | 7012 |
| Nationality | Greece |
| Club | SL Benfica |
| National Team | Greece |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 81kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

