76 Kernozenko PES 2008
| Name | Kernozenko |
|---|---|
| ID | 1378 |
| Nationality | Ukraine |
| Club | Free Agent |
| National Team | Ukraine |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
83
Body Balance
64
Stamina
59
Top Speed
67
Acceleration
84
Response
67
Agility
50
Dribble Accuracy
49
Dribble Speed
55
Short Pass Accuracy
49
Short Pass Speed
51
Long Pass Accuracy
59
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
79
Shot Power
43
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
41
Swerve
40
Header
80
Jump
50
Technique
54
Aggression
72
Mentality
77
GK Skills
69
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Kernozenko |
|---|---|
| ID | 1378 |
| Nationality | Ukraine |
| Club | Free Agent |
| National Team | Ukraine |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 80kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
