74 Ki Sung Yueng PES 2010
| Name | Ki Sung Yueng |
|---|---|
| Full Name | Ki Sung-yueng |
| ID | 39187 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Celtic FC |
| National Team | South Korea |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 18 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
62
Defence
79
Body Balance
80
Stamina
72
Top Speed
71
Acceleration
79
Response
71
Agility
78
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
82
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
81
Long Pass Speed
79
Shot Accuracy
79
Shot Power
79
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
70
Swerve
72
Header
73
Jump
82
Technique
79
Aggression
80
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
5
Condition
Skills
- S20 Scooping
- Tactical Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Ki Sung Yueng |
|---|---|
| Full Name | Ki Sung-yueng |
| ID | 39187 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Celtic FC |
| National Team | South Korea |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 18 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

