76 Kieran Gibbs PES 2010
| Name | Kieran Gibbs |
|---|---|
| Full Name | Kieran Gibbs |
| ID | 38081 |
| Nationality | England |
| Club | North London |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
57
Defence
68
Body Balance
77
Stamina
92
Top Speed
87
Acceleration
73
Response
86
Agility
78
Dribble Accuracy
85
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
73
Shot Power
70
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
68
Swerve
70
Header
70
Jump
75
Technique
75
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
4
Condition
Skills
- Dribbling
| Name | Kieran Gibbs |
|---|---|
| Full Name | Kieran Gibbs |
| ID | 38081 |
| Nationality | England |
| Club | North London |
| National Team | None |
| Position | SMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 178cm |
| Weight | 64kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
