79 Kilcan (Keown) PES 2008
| Name | Kilcan |
|---|---|
| Real Name | Keown |
| ID | 66346 |
| Real ID | 810 |
| Nationality | England |
| Club | Free Agent |
| National Team | Classic England |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
88
Defence
83
Body Balance
72
Stamina
73
Top Speed
62
Acceleration
80
Response
62
Agility
57
Dribble Accuracy
62
Dribble Speed
60
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
79
Shot Power
58
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
60
Swerve
85
Header
75
Jump
60
Technique
55
Aggression
85
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
| Name | Kilcan |
|---|---|
| Real Name | Keown |
| ID | 66346 |
| Real ID | 810 |
| Nationality | England |
| Club | Free Agent |
| National Team | Classic England |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 78kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
