77 Kim Changsoo PES 2010
| Name | Kim Changsoo |
|---|---|
| ID | 39186 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 72kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
66
Defence
79
Body Balance
78
Stamina
75
Top Speed
75
Acceleration
79
Response
79
Agility
79
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
75
Shot Power
68
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
65
Swerve
76
Header
77
Jump
70
Technique
63
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Kim Changsoo |
|---|---|
| ID | 39186 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 72kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players