73 Kim Nam Il PES 2008
| Name | Kim Nam Il |
|---|---|
| ID | 3165 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
75
Defence
84
Body Balance
70
Stamina
85
Top Speed
70
Acceleration
80
Response
72
Agility
74
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
79
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
74
Shot Power
65
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
60
Swerve
78
Header
77
Jump
70
Technique
72
Aggression
84
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
- Centre
- Marking
- Covering
| Name | Kim Nam Il |
|---|---|
| ID | 3165 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 30 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 75kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
