68 King PES 2008
| Name | King |
|---|---|
| ID | 3722 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 26 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
52
Attack
85
Defence
87
Body Balance
78
Stamina
85
Top Speed
77
Acceleration
80
Response
71
Agility
70
Dribble Accuracy
63
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
57
Shot Accuracy
72
Shot Power
69
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
64
Swerve
74
Header
87
Jump
72
Technique
55
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | King |
|---|---|
| ID | 3722 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | England |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 26 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

