73 Koevermans PES 2008
| Name | Koevermans |
|---|---|
| ID | 8121 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | AZ |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
36
Defence
81
Body Balance
75
Stamina
78
Top Speed
76
Acceleration
83
Response
74
Agility
73
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
63
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
81
Shot Accuracy
78
Shot Power
84
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
65
Swerve
82
Header
75
Jump
75
Technique
83
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Defensive Positioning
| Name | Koevermans |
|---|---|
| ID | 8121 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | AZ |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 19 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
