79 Kompany PES 2008
| Name | Kompany |
|---|---|
| Full Name | Vincent Kompany |
| ID | 5770 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Free Agent |
| National Team | Belgium |
| Position | SWP |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 91kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
79
Defence
85
Body Balance
80
Stamina
82
Top Speed
74
Acceleration
73
Response
75
Agility
76
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
64
Shot Accuracy
81
Shot Power
67
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
60
Swerve
74
Header
79
Jump
78
Technique
68
Aggression
60
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Covering
| Name | Kompany |
|---|---|
| Full Name | Vincent Kompany |
| ID | 5770 |
| Nationality | Belgium |
| Club | Free Agent |
| National Team | Belgium |
| Position | SWP |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 191cm |
| Weight | 91kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
