72 Krul PES 2009
| Name | Krul |
|---|---|
| Full Name | Tim Krul |
| ID | 32485 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Tyneside |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 40 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
71
Defence
78
Body Balance
55
Stamina
64
Top Speed
66
Acceleration
83
Response
65
Agility
49
Dribble Accuracy
53
Dribble Speed
50
Short Pass Accuracy
53
Short Pass Speed
50
Long Pass Accuracy
55
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
75
Shot Power
43
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
43
Swerve
44
Header
81
Jump
44
Technique
62
Aggression
63
Mentality
74
GK Skills
60
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | Krul |
|---|---|
| Full Name | Tim Krul |
| ID | 32485 |
| Nationality | Netherlands |
| Club | Tyneside |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 40 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
