75 Kwak Tae Hwi PES 2010
| Name | Kwak Tae Hwi |
|---|---|
| Full Name | Kwak Tae-hwi |
| ID | 12486 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
53
Attack
75
Defence
80
Body Balance
79
Stamina
70
Top Speed
68
Acceleration
72
Response
68
Agility
67
Dribble Accuracy
66
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
66
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
70
Shot Power
66
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
62
Swerve
83
Header
84
Jump
63
Technique
50
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition
Skills
- S07 Man Marking
| Name | Kwak Tae Hwi |
|---|---|
| Full Name | Kwak Tae-hwi |
| ID | 12486 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
