73 Leandro Almeida PES 2010
| Name | Leandro Almeida |
|---|---|
| ID | 40196 |
| Nationality | Brazil |
| Club | FC Dynamo Kyiv |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 44 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
55
Attack
75
Defence
82
Body Balance
77
Stamina
75
Top Speed
77
Acceleration
80
Response
75
Agility
72
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
61
Shot Accuracy
78
Shot Power
61
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
64
Swerve
74
Header
72
Jump
73
Technique
56
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition
Skills
- S09 Covering
| Name | Leandro Almeida |
|---|---|
| ID | 40196 |
| Nationality | Brazil |
| Club | FC Dynamo Kyiv |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 44 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
