79 Ledesma PES 2008
| Name | Ledesma |
|---|---|
| Full Name | Cristian Daniel Ledesma |
| ID | 6732 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
65
Defence
74
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
76
Acceleration
74
Response
75
Agility
77
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
86
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
83
Shot Power
67
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
83
Swerve
67
Header
75
Jump
82
Technique
73
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
- Passing
- Centre
| Name | Ledesma |
|---|---|
| Full Name | Cristian Daniel Ledesma |
| ID | 6732 |
| Nationality | Argentina |
| Club | Lazio |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
